Każdy z nas, choć raz w życiu spoglądał w niebo marząc, by chociaż na chwilę wznieść się, tak jak to czynią ptaki i szybować spoglądając na toczące się na dole życie. Latanie pośród chmur jest możliwe, wystarczy zgłosić się do klubu paralotniarstwa, gdzie za niewielką opłatą będziemy mogli wzbić się w powietrze wraz z wykwalifikowanym instruktorem.

Przed lotem otrzymamy szczegółowe instrukcje dotyczące bezpieczeństwa oraz w jaki sposób powinniśmy zachowywać się podczas lotu. Paralotniarstwo dostarcza wielu ekscytujących przeżyć, lecz jest również bardzo wymagające. Osoby latające amatorsko muszą posiadać szeroką wiedzę z zakresu zjawisk pogodowych, tak aby w odpowiedni sposób wykorzystać kominy powietrzne. Co więcej, muszą wykazywać się dużą cierpliwością oraz opanowaniem w końcu nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Paralotniarstwo wymaga również ciągłej koncentracji oraz uwagi, ważne jest aby unikać niebezpiecznych sytuacji zarówno podczas lotu jak i lądowania. Dodatkowo każdy pilot musi być wyposażony w odpowiedni sprzęt.

Oprócz kasku i spadochronu powinien posiadać wariometr, czyli małe urządzenie, które będzie wskazywać aktualną wysokość, prędkość wznoszenia i opadania oraz wysokość względem konkretnych punktów. Innym przydatnym urządzeniem może być radio, które umożliwi kontakt z osobami na ziemi i w razie problemów wezwanie pomocy. Wielu paralotniarzy posiada ponadto satelitarny system nawigacyjny (GPS), który pozwola ustalić pozycję geograficzną, kierunek lotu czy też prędkość. Wbrew powszechnej opinii paralotniarstwo nie należy do sportów, wśród których jest duża liczba ofiar. Jest stosunkowo bezpieczne, a wszelkie urazy powstają podczas startu oraz lądowania.

Paralotniarstwo jest jednym z najbardziej ekscytujących sportów, a zarazem bardzo popularnym na terenie naszego kraju. Bez trudu znajdziemy odpowiednią szkołę, która zapewni nam bezpieczny lot z wykwalifikowanym instruktorem.